top of page

Proč je důležitá fyzioterapie a rehabilitace zvířat

Aktualizováno: 19. 11. 2022

Veterinární fyzioterapie a rehabilitace zahrnuje několik metod používaných v péči o pohybový aparát zvířete – nejčastěji psa. Rehabilitovat však můžeme také kočku, morče nebo třeba nosála či papouška.


Veterinární fyzioterapie a rehabilitace zahrnuje několik metod používaných v péči o pohybový aparát zvířete – nejčastěji psa. Rehabilitovat však můžeme také kočku, morče nebo třeba nosála či papouška.

Správně indikovaná rehabilitace urychluje rekonvalescenci po chirurgickém zákroku nebo prodělaném onemocnění. Je vhodnou prevencí před zraněním. Geriatrickým pacientům pomáhá zvládat bolest. U psích sportovců fyzioterapie zlepšuje výkon a jejich tělesnou kondici. Může být také prostředkem pro včasné odhalení různých pohybových problémů.

Fyzioterapie je vhodná pro většinu psů – nezáleží na jejich velikosti či stáří. Terapie se vždy přizpůsobí konkrétnímu pacientovi a jeho stavu. Musíme ale zdůraznit, že pes, který má dlouhodobě nediagnostikovaný problém aneb „kulhá a my nevíme proč“, patří vždy do rukou veterinárního lékaře, který na základě vyšetření určí příčinu kulhání.

Většina psů se na fyzioterapii těší. Velice rychle totiž pochopí, že manipulace je příjemnější než u klasického vyšetření, a navíc dostane velké množství pamlsků. Během prvního setkání vás fyzioterapeut trochu vyzpovídá. Kromě kontaktních údajů ho zajímá, v jakém prostředí pes žije (další zvířata v domácnosti, schody, typ podlahy atd.), lékařská zpráva od ošetřujícího veterinárního lékaře (aktuální diagnóza, medikace, předchozí chirurgické zákroky atd.) a jak vy, majitel, hodnotíte fyzický a psychický stav svého zvířete.

V dalším kroku fyzioterapeut psa prohlédne při chůzi, klusu, jak si sedá, lehá nebo jakým způsobem se otáčí. Následuje palpační vyšetření, kdy vyhodnocuje nasvalení (či případnou atrofii svalstva), kontroluje rozsah pohybu či jeho omezení.

Poté navrhne rehabilitační plán – dozvíte se vhodné rehabilitační metody, četnost potřebných návštěv a cviky, které musíte provádět doma.

Při rehabilitaci neurologického pacienta je důležitá včasná a intenzivní rehabilitace po operaci (např. výhřez meziobratlové ploténky) – stejně tak v případě konzervativního řešení onemocnění (např. periferní polyneuropatie, syndrom cauda equina) či při paliativní péči u pacientů s diagnostikovanou degenerativní myelopatií.

V případě ortopedických pacientů se často přistupuje k tzv. předoperační rehabilitaci, která následně usnadňuje rekonvalescenci po chirurgickém zákroku. Bonusem je, že pes je na fyzioterapeutickou manipulaci zvyklý – takže ani v rámci případného pooperačního diskomfortu není stresovaný. Nejčastější diagnózou je ruptura předního zkříženého vazu, luxace patelly, osteochondróza, resekce hlavice femuru a totální endoprotéza kyčelního kloubu. Fyzioterapie se na léčbě významně podílí také v případě, že je nutný konzervativní přístup – kdy z důvodu věku či zdravotního stavu pacienta není možné chirurgické řešení v anestezii.


Metody při péči o psí pohybový aparát:

  • Masáž – ovlivňuje měkké tkáně v těle, odplavuje metabolity, stimuluje průtok krve a potřebných živin.

  • Strečink – pasivní (protažení provádí fyzioterapeut) a aktivní (pes protažení provádí sám, navádíme ho pomocí pamlsků).

  • Terapeutické cvičení – posilování svalů, zdokonalení propriocepce, zlepšení rovnováhy.

  • Kloubní mobilizace – zachovává rozsah pohybu v kloubu, vyživuje kloubní chrupavky, snižuje svalové napětí, zlepšuje cirkulaci krve.

  • Balanční cvičení – posiluje „core“ (hluboko uložené svalové skupiny).

  • Hydroterapie – voda pacienta nadlehčuje a umožňuje mu pohyb, jehož pes není v dané chvíli na souši schopný, zároveň odpor vody pohyb ztěžuje a tím posiluje svalstvo.

  • Magnetoterapie – působení nízkofrekvenčního magnetického pole je neinvazivní a nebolestivé, odstraňuje svalové napětí, prokrvuje tkáně, zmírňuje bolest.

  • Laserová terapie – regeneruje nervová vlákna, snižuje bolestivost kloubů, má biostimulační, analgetické a protizánětlivé účinky.

  • Termoterapie – léčba teplem, zmírňuje bolest a navozuje svalovou relaxaci.

  • Kryoterapie – léčba chladem, omezuje zánět a otok, zmírňuje svalové křeče.

Konkrétní metody péče vždy konzultujte s veterinárním lékařem. Zavolejte, poradíme vám.


Kamila Šimonová, CertCAAPR

Fyzioterapeut


185 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page